Post by garrick on Jul 29, 2016 18:12:42 GMT
Both teams that make the final will receive an MVP for all their players involved! Now who doesn't want a piece of that action?
As a lot of new players joined EBBL in the most recent Season (28) we will have a TV limit of 1500 on entrants to the Cup.
The Draw is:
First round to be played by 10th August
1. Garrick / Morticians TV 1500 v Quickben / Night Shades, Dark Elf TV 1350
2. Deiwos / Frimley Rippers, Dark Elf TV 1460 v Adeptus_Fringilla / As Welcome as Ticks, Elf TV 1380
3. HumptyTrump / Leap of Faith, Slann TV1320 v Sjend / Endheim AC, Human TV1300
4. Sadface / Dollars, Human TV 1470 Bye
5. David / Helmstrasse Nightmares, Necro TV1480 v Glorfindel / The Viking Company, Norse TV 1250
6. Ghislop / Kabal of the Pierced Heart, Dark Elf TV1130 v Bazooka25 / Pestilence Punchers, Nurgle TV 1140
7. DonShula with It’s Still Not All Bull, Chaos Dwarf TV1550 * Bye
8. Jamin with the Vampire Coast Vipers, Lizards TV 1500 Bye
* Teams with TV over 1500 (including MNG) must reduce to 1500 before their first match.
Those through to the Quarterfinals in bold.
Quarterfinals to be played by 17th August
9. Garrick / Morticians v Jamin / Vampire Coast Vipers
10. Adeptus_Fringilla / As Welcome as Ticks v DonShula / It’s Still Not All Bull
11. Bazooka25 / Pestilence Punchers v Sjend / Endheim AC
12. Sadface / Dollars v David / Helmstrasse Nightmares
Those through to the Semi Finals in bold.
Semi Finals to be played by 24th August
13. Garrick / Morticians v Sadface / Dollars
14. DonShula / It’s Still Not All Bull v Sjend / Endheim AC
Final to be played 31st August
15. Winners of 13 v 14
As a lot of new players joined EBBL in the most recent Season (28) we will have a TV limit of 1500 on entrants to the Cup.
The Draw is:
First round to be played by 10th August
1. Garrick / Morticians TV 1500 v Quickben / Night Shades, Dark Elf TV 1350
2. Deiwos / Frimley Rippers, Dark Elf TV 1460 v Adeptus_Fringilla / As Welcome as Ticks, Elf TV 1380
3. HumptyTrump / Leap of Faith, Slann TV1320 v Sjend / Endheim AC, Human TV1300
4. Sadface / Dollars, Human TV 1470 Bye
5. David / Helmstrasse Nightmares, Necro TV1480 v Glorfindel / The Viking Company, Norse TV 1250
6. Ghislop / Kabal of the Pierced Heart, Dark Elf TV1130 v Bazooka25 / Pestilence Punchers, Nurgle TV 1140
7. DonShula with It’s Still Not All Bull, Chaos Dwarf TV1550 * Bye
8. Jamin with the Vampire Coast Vipers, Lizards TV 1500 Bye
* Teams with TV over 1500 (including MNG) must reduce to 1500 before their first match.
Those through to the Quarterfinals in bold.
Quarterfinals to be played by 17th August
9. Garrick / Morticians v Jamin / Vampire Coast Vipers
10. Adeptus_Fringilla / As Welcome as Ticks v DonShula / It’s Still Not All Bull
11. Bazooka25 / Pestilence Punchers v Sjend / Endheim AC
12. Sadface / Dollars v David / Helmstrasse Nightmares
Those through to the Semi Finals in bold.
Semi Finals to be played by 24th August
13. Garrick / Morticians v Sadface / Dollars
14. DonShula / It’s Still Not All Bull v Sjend / Endheim AC
Final to be played 31st August
15. Winners of 13 v 14